Jeszcze do niedawna owies był jednym z najchętniej uprawianych zbóż. Trudno się temu dziwić, bo ma wyjątkowe właściwości, cenne dla ludzi i zwierząt. Dziś już jednak nie uprawia się go na tak dużą skalę. Czy powodem tego są aktualne ceny owsa w skupie?
Czy uprawa owsa jest opłacalna?
Owies to wyjątkowe zboże, które wykorzystuje się między innymi do produkcji szerokiej gamy produktów spożywczych i leczniczych. Zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych, takich jak: B1, B2, B5, B6, kwas foliowy, PP, wapń, potas, magnez, fosfor, cynk oraz żelazo. Roślina ta była niegdyś uprawiana niemal pospolicie. Wykorzystywano ją głównie jako paszę dla koni.
Owies, jeśli chodzi o uprawę, ma duże wymagania wodne. To dlatego ziarno trzeba wysiewać możliwie najwcześniej. Ma to na celu pokrycie zapotrzebowania na wodę jeszcze w czasie kiełkowania i początkowego rozwoju. Jeśli zaś chodzi o wymagania glebowe, nie są one zbyt wygórowane. Owies może być uprawiany na kompleksie żytnim bardzo dobrym i słabym. Mimo to dziś na uprawę tej rośliny decyduje się nieliczna grupa rolników.
Ile kosztuje tona owsa?
Niezbyt duże zainteresowanie uprawą owsa może wynikać z niskiej ceny tego zboża w skupie. Przez to staje się ona zupełnie nieopłacalna. Warto mieć na uwadze, że aktualne ceny owsa można sprawdzać w Internecie na popularnych stronach poświęconych branży rolniczej. Na przykład w okresie od 21 do 27 października 2024 roku tona owsa paszowego w skupie kosztowała 732,86 zł i była nieco wyższa w porównaniu do poprzedniego okresu.
W ciągu roku ceny owsa zmieniają się niejednokrotnie. Dlatego chcąc być na bieżąco, trzeba je regularnie sprawdzać. Warto też pamiętać, że stawki te różnią się zależnie od regionu Polski. Innych cen należy spodziewać się w centralno-wschodniej Polsce, a innych w południowej czy północno-zachodniej części kraju. Wzrost lub spadek cen zależy od wielu czynników takich jak:
- demograficzne,
- atmosferyczne,
- ekonomiczne.
Przy szacowaniu cen owsa bierze się pod uwagę wielkość produkcji w poprzednim sezonie i obecnie, a także prognozy zbiorów możliwych w przyszłym roku.
Owies nie tak opłacalny?
Aktualnie owies nie jest uprawiany tak chętnie i na tak dużą skalę, jak inne zboża. Biorąc pod uwagę to, ile owies kosztował w październiku, uprawa tej rośliny mogłaby nie przynieść satysfakcjonującego zysku. Jednak bez względu na to warto cały czas monitorować sytuację na rynku zbóż w Polsce i za granicą.